برنج باسماتی

برنج باسماتی (Basmati) یک برنج معطر و دانه بلند است که به طور سنتی در شبه‌ جزیره هند استفاده کشت می شود. براساس گزارش اداره صادرات محصولات کشاورزی و فرآوری محصولات غذایی در هند، هند در سال ۲۰۱۴ ، ۶۵ درصد برنج باسماتی را به کشورهای خارجی صادر کرده است. در حالی که پاکستان بقیه برنج مورد نیاز را تامین کرده است. با این حال، بسیاری از کشورها از محصولات برنج باسماتی کشت داخل استفاده میکنند.

تاریخچه و ریشه شناسی
باسماتی “Basmati” از زبان هندی / اردو مشتق شده‌ است که به معنای ” معطر” است . گفته می‌شود برنج باسماتی برای قرن‌ها در شبه جزیره هند کشت می شده است. قدیمی ترین اثار باقی مانده از کشت برنج در شهر هیر رنجاها وجود دارد.
برنج باسماتی توسط بازرگانان هندو به خاورمیانه معرفی شد. این غذا نه تنها بخش مهمی از غذاهای جنوب آسیا است، بلکه امروزه به طور گسترده در کشورهای فارسی زبان، عربی زبان و سایر کشورها بعنوان غذاهای اصلی مورد استفاده قرار می گیرد . هند و پاکستان پرورش دهندگان و صادرکنندگان عمده این برنج باسماتی هستند .

تولید و کشت
هند بیش از ۷۰ درصد تولید برنج باسماتی را در سراسر جهان تشکیل می دهد . بخش کوچکی از آن به صورت ارگانیک پرورش داده می‌شود . سازمان‌هایی مانند ختی ویرسات ( Kheti Virasat ) می کوشند تا میزان کشت برنج باسماتی ای که در پنجاب را افزایش دهند .

– هند
مناطق تولید برنج در هند در ایالت‌های پنجاب، هاریانا، هیماچال پرادش، دهلی، یوتارخند، اوتار پرادش و بیهار هستند . مجموع تولید برنج باسماتی در سال ۲۰۱۲ برابر با ۵ میلیون تن بوده است . در هند ، هاریانا یک ایالت بزرگ در کار کشت برنج است که بیش از ۶۰ درصد از کل برنج تولید شده در هند را تولید می کند .

– نپال
این برنج عمدتا در دره کاتماندو و منطقه ترای نپال تولید می شود . گونه های برنج خاص مجوز صادرات به کشورهای خارجی را ندارند. هرچند که ممکن است این ممنوعیت بعدها برداشته شود.

– پاکستان
در پاکستان ، ۹۵ درصد از کشت برنج باسماتی در استان پنجاب انجام می شود که کل تولید آن در سال ۲۰۱۰ برابر با ۲.۴۷ میلیون تن بوده ‌است.برنج باسماتی طمعی چون طمع گیاه کادی دارد که این به دلیل وجود پروتئین ۲-استیل-۱-پیررولین (به انگیسی: Protein 2-Acetyl-1-pyrroline) در این گیاه می‌باشد.

عطر و طعم
برنج باسماتی عطری مشابه عطر گیاه کادی دارد که این به دلیل وجود پروتئین، استیل و پیررولین در این گیاه می‌باشد. دانه‌های باسماتی حاوی حدود ۰.۰۹ میلی گرم وزن دارد که متشکل از ترکیبات شیمیایی آروماتیک طبیعی هستند ، سطح آن حدود ۱۲ برابر بیشتر از انواع برنج غیر باسماتی است که عطر و طعمی خاصی را به برنج باسماتی می دهد . این عطر طبیعی در پنیرها، میوه ها و دیگر غلات نیز یافت می شود . این محصول در ایالات متحده و اروپا مورد تایید قرار گرفته است و بخاطر عطر خاص برنج باسماتی در تولیدات نان و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع برنج باسماتی
انواع مختلفی از برنج باسماتی وجود دارد. انواع هندی سنتی شامل باسماتی 385، باسماتی 370 و باسماتی مناطق رنگ.بیر.سینگ.پورا و جاجارچاک در استان جامو که در مرز کشور هند و پاکستان واقع شده است، می باشد. ۱۱۲۱ برنج خیلی قد بلند است که در کشور ما هم محبوبیت زیادی دارد. گونه‌های پاکستانی برنج باسماتی PK-385، سوپر کرنل و D-98 هستند. دانشمندانی که در موسسه تحقیقات کشاورزی هند در دهلی به کار گرفته شدند، از پرورش گیاهان سنتی برای تولید یک برنج قد کوتاه ترکیبی استفاده کردند که بیشتر ویژگی‌های خوب نمونه سنتی ( قد دانه ، عطر، محتوای غذایی ) را دارد. این برنج ترکیبی به نام Pusa Basmati-1 شناخته می شود؛ بازده این محصول دو برابر انواع سنتی باسماتی است. بوی معطر برنج از برنج باسماتی سنتی مشتق است .

توسط | 2019-06-11T10:32:24+00:00 ژوئن 11th, 2019|دسته‌بندی نشده|

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/tellmeco/public_html/virapbarvand.ir/wp-includes/functions.php on line 3783